Επιβλητικός ΠΑΟΚ στην Κρήτη!

Επιβλητικός επί 40 λεπτά, ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Ρέθυμνο (73-79) παίζοντας... περίπου πλήρης και δείχνει σημάδια ανάκαμψης, με τον χρόνο να λειτουργεί πλέον υπέρ του.

Σε ένα παιχνίδι που έκανε 22 ασίστ, με τον Κόνιαρη να δίνει μόνος του 10, τον Κρουμπάλι να έχει 18 πόντους, τον Ζάρα να είναι καθοριστικός στην 4η περίοδο και τον Χρυσικόπουλο να δίνει μεγάλες βοήθειες,ο ΠΑΟΚ δε γινόταν να χάσει και πέρασε με 73-79 από την έδρα του Ρεθύμνου.

Ο Μάλκολμ Άρμστρεντ... κουβάλησε το Ρέθυμνο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ, σκοράροντας τους 10 από τους 23 πόντους των Κρητικών σε αυτό το διάστημα κόντρα στον «Δικέφαλο» που κατέβασε, μεν 4 επιθετικά ριμπάουντ, επέμεινε στο μακρινό σουτ όμως έκανε 4 λάθη. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (19-19, 9'06") ενώ ο Μούντι σκόραρε για το +4 (23-9) στη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ των Κρητικών στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, με τον Κρουμπάλι να αποτελεί σημείο αναφοράς στην επίθεση και τον Κόνιαρη (8π., 6ασ.) να βοηθάει στο σκοράρισμα και στην οργάνωση.

Τα back2back τρίποντα του Γιαννόπουλου έκαναν το 38-35 όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 10-0 ως το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το 38-45, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (16-22 υπέρ των «ασπρόμαυρων») κι έχοντας... ζήτημα από τη γραμμή των βολών (8/15, 53%). Οι Κρητικοί προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά όμως κάθε φορά που πλησίαζαν στο σκορ, ο ΠΑΟΚ έβρισκε τον τρόπο για να ξεφύγει. Το τρίποντο του Άρμστεντ έκανε το 48-53 στο 25'33" όμως οι οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 6-0 και προηγήθηκαν 48-59 με τον Κρουμπάλι. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα άρχισε την τέταρτη περίοδο με σερί σερί 7-0 (57-61, 32'14") ωστόσο ο Ζάρας πέτυχε «μεγάλα» καλάθια. Ο Άρμστεντ μείωσε στους 4 (73-77, 39'19") αλλά μέχρι εκεί. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα και ο Κρουμπάλι διαμόρφωσε το τελικό 73-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-45, 50-61, 73-79.